Den 16 december 2020 lanserade vi en ny design och ett helt nytt upplägg på våra sajter.
Det innebär att alla funktioner från Skid, Tri, Cykl och Svettig nu ryms här på Jogg. Läs mer här!

Skövde 6 timmars 2020

Den 7 mars är det dags för en av ultraårets riktiga höjdpunkter, Skövde 6 timmars.
Loppet avgörs på en 1200 meter lång varvbana i Bolougnerskogen i centrala Skövde. Under dagen avgärs även lopp på 1h och 3h.

Läs mer om tävlingen på Team Ultraswedens hemsida
Historik
1 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 1HM M senior Aas Jan Billy Team Sportsmanden 1982 6 9,37 km9,37 k 57:26 6:08 min/km6:08 /k
2 1HM M motion Nyblad Simon Team Snigel 1989 5 9,28 km9,28 k 51:28 5:33 min/km5:33 /k
3 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 3HK K senior Gunnarsson Sara Storådalens sk 1987 21 33,04 km33,04 k 2:53:31 5:15 min/km5:15 /k
2 3HK K35 Persson Veronica Ingen klubb 1990 21 32,13 km32,13 k 2:58:03 5:33 min/km5:33 /k
3 3HK K35 Mellgren Charlotta Ingen klubb 1984 20 30,56 km30,56 k 2:57:38 5:49 min/km5:49 /k
4 3HK K45 Eriksson Axelsson sandra Norrvirdarna 1975 19 29,45 km29,45 k 2:56:02 5:59 min/km5:59 /k
5 3HK K motion Lokander Erika Ingen klubb 1976 17 26,73 km26,73 k 2:52:34 6:27 min/km6:27 /k
6 3HK K senior Gunnarsson Lars Storådalens sk 1987 17 25,80 km25,80 k 2:59:29 6:57 min/km6:57 /k
7 3HK K motion Thellman Maria Jönköping 1965 16 25,62 km25,62 k 2:50:37 6:40 min/km6:40 /k
8 3HK K motion Johansson Anna Ingen klubb 1980 15 24,08 km24,08 k 2:50:28 7:05 min/km7:05 /k
9 3HK K motion Reinholtz Johanna Ingen klubb 1980 15 24,08 km24,08 k 2:50:28 7:05 min/km7:05 /k
10 3HK K motion Rydsten Alexandra Ingen klubb 1983 15 23,63 km23,63 k 2:52:17 7:18 min/km7:18 /k
11 3HK K motion Jörneskog Judith Södra Vi IF 2009 14 22,01 km22,01 k 2:55:37 7:59 min/km7:59 /k
12 3HK K motion Jonsson Ingela Södra Vi IF 1970 14 22,00 km22,00 k 2:55:38 7:59 min/km7:59 /k
13 3HK K motion Herbertsson Anna-Maria Team Nordic Trail 1966 14 21,65 km21,65 k 2:56:46 8:10 min/km8:10 /k
14 3HK K motion Larsson Anneli Ingen klubb 1962 14 21,32 km21,32 k 2:50:13 7:59 min/km7:59 /k
15 3HK K motion Omarsson Ann-Sofie Ingen klubb 1987 9 14,21 km14,21 k 2:55:44 12:22 min/km12:22 /k
16 3HK K motion Petterson Hanna Team Ultrasweden LK 1998 9 13,87 km13,87 k 2:57:21 12:47 min/km12:47 /k
17 3HK K motion Otterborg Felicia Svensborg 2005 0 -- 0:00 --
18 3HK K40 Bonde Josefine IF Linnéa 1978 0 -- 0:00 --
19 3HK K55 Emmrich Heike SLK Oxelösund 1962 0 -- 0:00 --
3 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 3HM M senior Jerkdal Martin Ingen klubb 1989 27 40,93 km40,93 k 2:59:05 4:23 min/km4:23 /k
2 3HM M motion Brunell Emil Ingen klubb 1990 24 37,62 km37,62 k 2:54:06 4:38 min/km4:38 /k
3 3HM M45 Wallin Bengt Kisa SK 1971 23 35,00 km35,00 k 2:58:53 5:07 min/km5:07 /k
4 3HM M motion Grönqvist Per OCR ELITE APPAREL 1988 21 32,81 km32,81 k 2:54:26 5:19 min/km5:19 /k
5 3HM M45 Einarsson Marcus Indianklubben 1971 21 32,43 km32,43 k 2:56:15 5:26 min/km5:26 /k
6 3HM M motion Bilgec Marcus Ingen klubb 20 31,48 km31,48 k 2:54:16 5:32 min/km5:32 /k
7 3HM M40 Ståhl Anders IFK Skövde FK 1980 20 30,26 km30,26 k 2:26:32 4:51 min/km4:51 /k
8 3HM M40 Stenvard Viggo SOK Knallen 1980 18 27,28 km27,28 k 1:57:08 4:18 min/km4:18 /k
9 3HM M motion Harrby Joacim Vreta SoMK 1982 17 27,19 km27,19 k 2:53:38 6:23 min/km6:23 /k
10 3HM M55 Berg Magnus Ingen klubb 1965 17 26,94 km26,94 k 2:51:40 6:22 min/km6:22 /k
11 3HM M motion Ljung Arvid Bögda Runners 1988 17 25,78 km25,78 k 2:07:25 4:57 min/km4:57 /k
12 3HM M motion Larsson Hans Ingen klubb 1960 14 22,45 km22,45 k 2:49:21 7:33 min/km7:33 /k
13 3HM M motion Ljung Peter Lintlivet i Öm 1965 14 21,31 km21,31 k 2:12:48 6:14 min/km6:14 /k
14 3HM M motion Persson Leon IFK Skövde FIK 2009 10 15,36 km15,36 k 2:05:39 8:11 min/km8:11 /k
15 3HM M motion Andersson Mathias Ingen klubb 1993 9 13,87 km13,87 k 2:57:21 12:47 min/km12:47 /k
16 3HM M motion Stenfors Fredrik Ingen klubb 1989 7 10,86 km10,86 k 1:04:01 5:54 min/km5:54 /k
17 3HM M motion Otterborg Hampus Svensborg 2007 0 -- 0:00 --
18 3HM M motion Gunnarsson Lars Taberg 1978 0 -- 0:00 --
19 3HM M motion Backman Jan-Erik Svensborg 1965 0 -- 0:00 --
20 3HM M60 Frost Tomas IFK Skövde friidrott 1958 0 -- 0:00 --
21 3HM M motion Andersson Rasmus Ingen klubb 1987 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HK Kmot Falk Therese Romerike Ultraløperklubb 1975 49 74,02 km74,02 k 5:57:40 4:50 min/km4:50 /k
2 6HK K40 Hartelius Elin Ingen klubb 1982 46 70,14 km70,14 k 5:54:04 5:03 min/km5:03 /k
3 6HK K40 Ahlvin Anna IK NocOut 1980 44 66,28 km66,28 k 5:59:05 5:25 min/km5:25 /k
4 6HK K40 Manvik Helle OK Kroppsfjäll 1976 43 65,18 km65,18 k 5:56:49 5:28 min/km5:28 /k
5 6HK K40 Lundqvist Sandra Hälle IF 1977 43 65,00 km65,00 k 5:57:46 5:30 min/km5:30 /k
6 6HK K40 Höij Carolina Kristinehamn Multisportklubb 1976 41 62,52 km62,52 k 5:55:09 5:41 min/km5:41 /k
7 6HK K35 Jansson Maria Kvarnsveden Friidrott 1985 40 60,41 km60,41 k 5:58:27 5:56 min/km5:56 /k
8 6HK K50 Johanson Annika Sweden Runners 1969 40 60,41 km60,41 k 5:58:28 5:56 min/km5:56 /k
9 6HK K35 Sævarsdottir Rakel Erla Romerike Ultraløperklubb 1988 39 60,02 km60,02 k 5:51:48 5:52 min/km5:52 /k
10 6HK K35 Fogarasiné Veres Krisztina Ingen klubb 1983 39 59,24 km59,24 k 5:56:32 6:01 min/km6:01 /k
11 6HK K45 Le Loan IFK Skövde 1974 38 57,53 km57,53 k 5:57:58 6:13 min/km6:13 /k
12 6HK K45 Kim-Andersson Anna IKHP Huskvarna 1971 37 56,55 km56,55 k 5:53:46 6:15 min/km6:15 /k
13 6HK K motion Frostelid Sofia Ingen klubb 1989 37 56,09 km56,09 k 5:57:19 6:22 min/km6:22 /k
14 6HK K senior Gren Johanna Friskis och Svettis Helsingborg 1992 36 55,54 km55,54 k 5:50:50 6:19 min/km6:19 /k
15 6HK K40 Kay Sofia LK TV88 1976 36 55,49 km55,49 k 5:52:25 6:21 min/km6:21 /k
16 6HK K55 Brandt Torunn SK Rye 1962 36 54,63 km54,63 k 5:56:44 6:32 min/km6:32 /k
17 6HK K55 Hallqvist Ann SOK Knallen 1966 35 53,58 km53,58 k 5:48:37 6:30 min/km6:30 /k
18 6HK K60 Askengren Berg Annika LK TV88 1960 35 53,41 km53,41 k 5:52:01 6:35 min/km6:35 /k
19 6HK K motion Carlsson Carola Träningskonsulten sports club 1962 35 53,07 km53,07 k 5:56:12 6:43 min/km6:43 /k
20 6HK K35 Dierker Tabea IFK Skövde FIK 1981 35 52,99 km52,99 k 5:58:00 6:45 min/km6:45 /k
21 6HK K35 Pansar Carolina SOK Knallen 1984 34 51,23 km51,23 k 5:59:37 7:01 min/km7:01 /k
22 6HK K40 Stenberg Matilda Ingen klubb 1980 34 51,19 km51,19 k 5:55:09 6:56 min/km6:56 /k
23 6HK K40 Söderberg Camilla Ingen klubb 1977 34 51,16 km51,16 k 5:58:53 7:01 min/km7:01 /k
24 6HK K senior Liabäck Maria Hjo Runners 1986 33 50,85 km50,85 k 5:51:26 6:55 min/km6:55 /k
25 6HK K50 Apelqvist Karin SOK Knallen 1970 33 50,11 km50,11 k 5:57:18 7:08 min/km7:08 /k
26 6HK K60 Björk Marita SOK Knallen 1959 32 48,27 km48,27 k 5:58:25 7:25 min/km7:25 /k
27 6HK K45 Ståhl Nordling Helena IFK Skövde Friidrott 1974 30 45,18 km45,18 k 4:57:56 6:36 min/km6:36 /k
28 6HK K motion Borgö Ida Vreta SoMK 1982 30 45,18 km45,18 k 5:02:47 6:42 min/km6:42 /k
29 6HK K55 Ahl Anette IS Göta 1962 30 45,18 km45,18 k 5:57:53 7:55 min/km7:55 /k
30 6HK K40 Petersen Karolina Umara Sports Club 1979 29 44,41 km44,41 k 5:55:20 8:00 min/km8:00 /k
31 6HK K motion Lindström Anna Ingen klubb 1981 29 43,96 km43,96 k 5:58:12 8:09 min/km8:09 /k
32 6HK K35 Persson Josefina Runacademy IF 1989 29 43,69 km43,69 k 4:26:39 6:06 min/km6:06 /k
33 6HK K65 Porserud Eva Solna 1954 29 43,69 km43,69 k 5:34:15 7:39 min/km7:39 /k
34 6HK K senior Eriksson Thérese Enhörna IF 1990 28 42,49 km42,49 k 5:56:59 8:24 min/km8:24 /k
35 6HK K motion Rens Isabella Team Snigel 1989 28 42,20 km42,20 k 4:49:23 6:51 min/km6:51 /k
36 6HK K50 Henriksson Catharina Söderåsens fk 1969 28 42,20 km42,20 k 5:49:30 8:17 min/km8:17 /k
37 6HK K50 Olsson Malin Ingen klubb 1968 28 42,20 km42,20 k 5:57:02 8:28 min/km8:28 /k
38 6HK K60 Sulonen Britt Team Ultrasweden 1958 27 40,89 km40,89 k 5:58:08 8:46 min/km8:46 /k
39 6HK K40 Malmborg Anna Huddinge 1979 26 39,62 km39,62 k 5:56:23 9:00 min/km9:00 /k
40 6HK K45 Karlsson Fredrika Huddinge 1971 26 39,62 km39,62 k 5:56:23 9:00 min/km9:00 /k
41 6HK K55 Berg Giesela Lonesome Runners 1963 26 39,35 km39,35 k 5:49:21 8:53 min/km8:53 /k
42 6HK K motion Nolhage Amanda Team Hybrid Fitness 1989 26 39,21 km39,21 k 5:52:45 9:00 min/km9:00 /k
43 6HK K motion Wängberg Madelene Ingen klubb 1973 23 35,90 km35,90 k 5:47:28 9:41 min/km9:41 /k
44 6HK K55 Wahlström Carina Östansjö SK 1961 23 35,27 km35,27 k 5:53:45 10:02 min/km10:02 /k
45 6HK K motion Larsson Petra Stockholm 1975 23 34,74 km34,74 k 5:02:59 8:43 min/km8:43 /k
46 6HK K60 Pansar Maj-Britt Ingen klubb 1957 20 30,81 km30,81 k 5:53:19 11:28 min/km11:28 /k
47 6HK K35 Pansar Annelie Ingen klubb 1981 20 30,65 km30,65 k 5:55:19 11:35 min/km11:35 /k
48 6HK K motion Eriksson Petra Kristinehamn 1975 17 25,78 km25,78 k 3:48:05 8:51 min/km8:51 /k
49 6HK K45 Sornyiam Suwanna Lonesome Runners 1974 14 21,31 km21,31 k 3:33:36 10:01 min/km10:01 /k
50 6HK K motion Forsberg Maria Välja 1964 14 21,31 km21,31 k 3:45:26 10:35 min/km10:35 /k
51 6HK K motion Lindhult Cina Ingen klubb 1969 12 18,32 km18,32 k 5:55:47 19:25 min/km19:25 /k
52 6HK K45 Nielsen Anne-Lie IK Akele 1970 0 -- 0:00 --
53 6HK K50 Nohave Mollie Team Nohave 1967 0 -- 0:00 --
54 6HK K50 Åhman Ann-Sofie Ingen klubb 1968 0 -- 0:00 --
55 6HK K40 flodqvist cecilia Skövde triahlon 1978 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HM M senior Gustavsson Simon Simon Gustavsson 1986 50 75,19 km75,19 k 5:59:21 4:47 min/km4:47 /k
2 6HM M senior Axelsson Simon Umara Sports Club 1994 49 73,70 km73,70 k 5:59:00 4:52 min/km4:52 /k
3 6HM M40 Roos Henrik Scania Road Runners 1979 49 73,70 km73,70 k 5:59:18 4:53 min/km4:53 /k
4 6HM M50 Bakke Svein-Erik SK Rye 1967 47 71,38 km71,38 k 5:55:23 4:59 min/km4:59 /k
5 6HM M35 Wilson Anton IK Ymer 1983 46 69,50 km69,50 k 5:57:35 5:09 min/km5:09 /k
6 6HM M45 Brantvall Jonas UT Kolmården 1972 44 66,08 km66,08 k 5:59:57 5:27 min/km5:27 /k
7 6HM M50 Åström Jesper Västerås LK 1969 43 65,88 km65,88 k 5:52:50 5:21 min/km5:21 /k
8 6HM M50 Persson Mikael IFK Nora 1967 43 65,71 km65,71 k 5:54:09 5:23 min/km5:23 /k
9 6HM M40 Söderlund Linus IF Åland 1977 43 65,32 km65,32 k 5:55:58 5:27 min/km5:27 /k
10 6HM M35 Lundgren Niklas Växjö Löparklubb 1985 43 64,92 km64,92 k 5:56:51 5:30 min/km5:30 /k
11 6HM M45 Wängberg Jonas Västerås LK 1972 41 62,46 km62,46 k 5:55:17 5:41 min/km5:41 /k
12 6HM M40 Molin Johan LK TV88 1979 41 62,29 km62,29 k 5:55:33 5:42 min/km5:42 /k
13 6HM M35 Westerberg Niclas Team LS Trail 1985 41 62,17 km62,17 k 5:56:50 5:44 min/km5:44 /k
14 6HM M45 Nordmark Mats IF Göta Karlstad 1972 41 62,11 km62,11 k 5:57:19 5:45 min/km5:45 /k
15 6HM M55 Wallentin Sten-Åke OK Kroppefjäll 1963 41 61,64 km61,64 k 5:59:48 5:50 min/km5:50 /k
16 6HM M35 Flink Filip Lynes 1992 40 61,18 km61,18 k 5:53:41 5:47 min/km5:47 /k
17 6HM M35 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 40 61,05 km61,05 k 5:50:01 5:44 min/km5:44 /k
18 6HM M45 Nyman Håkan Team Nordic Trail 1973 40 60,36 km60,36 k 5:57:25 5:55 min/km5:55 /k
19 6HM M55 Christensson Lars IS Göta 1962 40 60,10 km60,10 k 5:57:54 5:57 min/km5:57 /k
20 6HM M35 Erenger David Lynes 1982 39 59,68 km59,68 k 5:53:41 5:56 min/km5:56 /k
21 6HM M50 Modahl Einar Ingen klubb 1969 39 59,17 km59,17 k 5:56:36 6:02 min/km6:02 /k
22 6HM M50 Carlsson Tommy LK TV88 1967 38 58,31 km58,31 k 5:53:38 6:04 min/km6:04 /k
23 6HM M35 Andersson Martin IFK Skövde FIK 1981 38 58,20 km58,20 k 5:53:21 6:04 min/km6:04 /k
24 6HM M40 Hjälmarlycka David Götlunda IF 1979 38 57,77 km57,77 k 5:56:27 6:10 min/km6:10 /k
25 6HM M40 Ahmed Omed Kristinehamn Multisport 1978 37 57,04 km57,04 k 5:52:12 6:10 min/km6:10 /k
26 6HM M motion Östman Lowe Ingen klubb 1994 37 56,27 km56,27 k 5:55:24 6:19 min/km6:19 /k
27 6HM M40 Götmark Anders Umara SC 1979 37 55,70 km55,70 k 5:59:00 6:27 min/km6:27 /k
28 6HM M45 Mogren Jan Rydöbruk 1973 37 55,62 km55,62 k 5:52:25 6:20 min/km6:20 /k
29 6HM M40 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 36 54,40 km54,40 k 5:58:30 6:35 min/km6:35 /k
30 6HM M35 Ringbrant Marcus Ingen klubb 1991 36 54,19 km54,19 k 5:59:47 6:38 min/km6:38 /k
31 6HM M motion Verme Patrik Oscars Stjernor 1974 36 54,13 km54,13 k 5:11:58 5:46 min/km5:46 /k
32 6HM M50 Rossel Andreas Barnarps IF 1970 36 54,13 km54,13 k 5:48:39 6:26 min/km6:26 /k
33 6HM M motion Nordström Mikael Lidköping 1985 36 54,13 km54,13 k 5:53:10 6:31 min/km6:31 /k
34 6HM M45 Wennberg Niklas Randonneur Stockholm 1973 35 53,97 km53,97 k 5:50:32 6:30 min/km6:30 /k
35 6HM M motion Olsson Kent Lifetime runners 1966 35 53,57 km53,57 k 5:51:48 6:34 min/km6:34 /k
36 6HM M50 Lindahl Jonas Träslövsläge 1966 35 53,01 km53,01 k 5:58:00 6:45 min/km6:45 /k
37 6HM M50 Thorn Anders Bengtfors BoIS Rainbowrunners 1966 35 52,99 km52,99 k 5:51:48 6:38 min/km6:38 /k
38 6HM M45 Johansson Kent Lekstorps IF 1975 34 52,31 km52,31 k 5:43:14 6:34 min/km6:34 /k
39 6HM M45 Persson Rickard IFK Skövde FIK 1975 34 51,20 km51,20 k 5:52:19 6:53 min/km6:53 /k
40 6HM M35 Andersson Erik AXA sportsclub 1981 34 51,15 km51,15 k 4:17:49 5:02 min/km5:02 /k
41 6HM M50 Nygård Ragnar Romerike Ultraløperklubb 1967 34 51,15 km51,15 k 4:53:55 5:45 min/km5:45 /k
42 6HM M45 Kristiansson Magnus LK TV88 1972 34 51,15 km51,15 k 5:53:36 6:55 min/km6:55 /k
43 6HM M55 Dia Niclas SOK Knallen 1964 33 50,50 km50,50 k 5:54:16 7:01 min/km7:01 /k
44 6HM M35 Fogarasi László Ingen klubb 1982 33 50,29 km50,29 k 5:55:12 7:04 min/km7:04 /k
45 6HM M50 Hörnqvist Tomas LK TV88 1969 32 49,11 km49,11 k 5:55:03 7:14 min/km7:14 /k
46 6HM M motion Gren Tony Ingen klubb 1961 32 48,88 km48,88 k 5:54:11 7:15 min/km7:15 /k
47 6HM M70 Remar Sören Ulricehamns FK 1948 31 47,69 km47,69 k 5:51:11 7:22 min/km7:22 /k
48 6HM M70 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden LK 1949 31 47,45 km47,45 k 5:51:21 7:24 min/km7:24 /k
49 6HM M45 Köhler Matthias Lonesome Runners 1972 31 47,39 km47,39 k 5:55:20 7:30 min/km7:30 /k
50 6HM M70 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1901 31 47,09 km47,09 k 5:57:04 7:35 min/km7:35 /k
51 6HM M60 Strömberg Christian IKHP Huskvarna 1959 31 46,97 km46,97 k 5:57:42 7:37 min/km7:37 /k
52 6HM M45 Tyberg Björnar Smultringgjengen 1974 30 45,18 km45,18 k 4:00:02 5:19 min/km5:19 /k
53 6HM M70 PORSERUD Björn Solna 1947 30 45,18 km45,18 k 5:34:03 7:24 min/km7:24 /k
54 6HM M motion Lindhult Johan Ingen klubb 1967 30 45,18 km45,18 k 5:55:10 7:52 min/km7:52 /k
55 6HM M60 Sulonen Kari Team Ultrasweden 1957 29 43,87 km43,87 k 5:58:03 8:10 min/km8:10 /k
56 6HM M70 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden LK 1950 29 43,77 km43,77 k 5:59:21 8:13 min/km8:13 /k
57 6HM M50 Bergsten Håkan Träningskonulten 1967 29 43,71 km43,71 k 5:58:25 8:12 min/km8:12 /k
58 6HM M45 Basic Zlatan Nobina 1971 29 43,69 km43,69 k 4:05:23 5:37 min/km5:37 /k
59 6HM M50 Bergsfors Håkan Träningskonulten 1967 29 43,69 km43,69 k 5:58:25 8:12 min/km8:12 /k
60 6HM M motion Lindblom Lars Team Nordic Trail 1961 28 43,43 km43,43 k 5:45:20 7:57 min/km7:57 /k
61 6HM M65 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 28 43,37 km43,37 k 5:49:06 8:03 min/km8:03 /k
62 6HM M60 Svensson Peter IFK Skövde 1957 28 43,21 km43,21 k 5:49:05 8:05 min/km8:05 /k
63 6HM M motion Malm Jimmy Ingen klubb 1988 28 42,20 km42,20 k 3:14:39 4:37 min/km4:37 /k
64 6HM M35 Laposa Mikael Ingen klubb 1984 28 42,20 km42,20 k 3:21:09 4:46 min/km4:46 /k
65 6HM M55 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 28 42,20 km42,20 k 4:21:24 6:12 min/km6:12 /k
66 6HM M55 Jelander Anders Söderåsens fk 1964 28 42,20 km42,20 k 4:56:26 7:02 min/km7:02 /k
67 6HM M motion Aasbø Henrik Rindal IL 1957 28 42,20 km42,20 k 5:07:19 7:17 min/km7:17 /k
68 6HM M70 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 28 42,20 km42,20 k 5:09:08 7:20 min/km7:20 /k
69 6HM M senior Leifsson Andreas OK norrvirdarna 1991 28 42,20 km42,20 k 5:10:48 7:22 min/km7:22 /k
70 6HM M70 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 28 42,20 km42,20 k 5:50:08 8:18 min/km8:18 /k
71 6HM M motion Johansson Jonny Team Ultrasweden LK 1978 27 41,56 km41,56 k 5:51:26 8:27 min/km8:27 /k
72 6HM M35 Olofsson Anton Lynes 1993 26 40,37 km40,37 k 5:50:44 8:41 min/km8:41 /k
73 6HM M senior Nawrozi Jasin Ingen klubb 1998 26 39,23 km39,23 k 2:59:34 4:35 min/km4:35 /k
74 6HM M motion Ljunggren Tobias Ingen klubb 1971 26 39,21 km39,21 k 5:58:11 9:08 min/km9:08 /k
75 6HM M60 Englund Kjell Lonesome Runners 1960 22 33,68 km33,68 k 5:54:37 10:32 min/km10:32 /k
76 6HM M45 Ohlin Daniel IS Göta 1973 22 33,62 km33,62 k 2:58:07 5:18 min/km5:18 /k
77 6HM M motion Harrby Borgö Eric Vreta SoMK 2009 19 28,77 km28,77 k 5:02:48 10:32 min/km10:32 /k
78 6HM M60 Hultgren Eddy Team Blekinge 1959 0 -- 0:00 --
79 6HM M40 Gustafsson Maria Sok knallen 1977 0 -- 0:00 --
80 6HM M65 Olausson Lars-Göran Team Blekinge 1952 0 -- 0:00 --
81 6HM M35 Nalic Mirza BURT - Bosnia Hercegovina 1980 0 -- 0:00 --
82 6HM M50 Johansson Mathias Solvikingarna 1967 0 -- 0:00 --
83 6HM M75 Johansson Leif IFK Skövde FIK 1942 0 -- 0:00 --
84 6HM M55 Krok Anders SOK Knallen 1963 0 -- 0:00 --
85 6HM M50 Ågren Anders Ingen klubb 1970 0 -- 0:00 --
86 6HM M70 Waalen Kristian Spiridon LLL 1949 0 -- 0:00 --
87 6HM M40 Ahlin Andreas Svensktträningsfolk if 1980 0 -- 0:00 --
88 6HM M motion Alp Kristoffer Lonesome runners 1988 0 -- 0:00 --
89 6HM M50 Andersson Lars-Eric Ingen klubb 1966 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden