Den 16 december 2020 lanserade vi en ny design och ett helt nytt upplägg på våra sajter.
Det innebär att alla funktioner från Skid, Tri, Cykl och Svettig nu ryms här på Jogg. Läs mer här!

Örebro 24-timmars

Premiär för örebro 24 timmars som körs på Fornaboda travbana i Lindesberg.

Läs mer om tävlingen på Örebro 24 timmars
Historik
12 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 12HK 12HK Emmie Björk Karlskoga 1983 71 76,91 km76,91 k 11:54:57 9:18 min/km9:18 /k
2 12HK 12HK Emmie Björk Karlskoga 0 -- 17:00:00 --
3 12HK 12HK Sofia Kay LK TV88 0 -- 17:00:00 --
4 12HK 12HK Annika Askengren Berg LK TV88 0 -- 17:00:00 --
5 12HK 12HK Ledig 1 ingen klubb 0 -- 17:00:00 --
12 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 12HM 12HM Tomas Stöt IFK Mora 1968 104 112,19 km112,19 k 11:57:38 6:24 min/km6:24 /k
2 12HM 12HM Tommy Oskarsson Kristinehamn 1964 84 91,05 km91,05 k 11:55:32 7:52 min/km7:52 /k
3 12HM 12HM Ulf Carlsson IFK Nora 1967 83 89,31 km89,31 k 11:53:06 7:59 min/km7:59 /k
4 12HM 12HM Hans-Inge Lindeskov Team UltraSweden LK 1949 65 69,98 km69,98 k 12:05:01 10:22 min/km10:22 /k
5 12HM 12HM Niklas Gunne IFK Mora 1992 50 53,90 km53,90 k 5:33:08 6:11 min/km6:11 /k
6 12HM 12HM Salomon Johnson Karlskoga 2003 49 52,88 km52,88 k 11:58:19 13:35 min/km13:35 /k
7 12HM 12HM Otto Alm Ingen klubb 1990 47 50,69 km50,69 k 5:58:34 7:04 min/km7:04 /k
8 12HM 12HM Fredrik Olsson Kostfonden 1972 40 43,18 km43,18 k 4:32:30 6:19 min/km6:19 /k
9 12HM 12HM Fredrik Fagrell Ingen klubb 1991 35 37,82 km37,82 k 4:42:23 7:28 min/km7:28 /k
10 12HM 12HM Mathias Köhler Lonesome Runners 1972 0 -- 17:00:00 --
11 12HM 12HM Ledig 0 -- 17:00:00 --
12 12HM 12HM Ledig 3 Ingen klubb 0 -- 17:00:00 --
13 12HM 12HM Fredrik Fagrell Ingen klubb 0 -- 17:00:00 --
14 12HM 12HM Otto Alm Ingen klubb 0 -- 17:00:00 --
15 12HM 12HM Tomas Stöt IFK Mora 0 -- 17:00:00 --
16 12HM 12HM Ulf Carlsson IFK Nora 0 -- 17:00:00 --
17 12HM 12HM Anders Norén Täby 0 -- 17:00:00 --
18 12HM 12HM Salomon Johnson Karlskoga 0 -- 17:00:00 --
19 12HM 12HM Mathias Köhler Lonesome Runners 0 -- 17:00:00 --
20 12HM 12HM Niklas Gunne IFK Mora 0 -- 17:00:00 --
21 12HM 12HM Tommy Oskarsson Kristinehamn 0 -- 17:00:00 --
22 12HM 12HM Hans-Inge Lindeskov Team UltraSweden LK 0 -- 17:00:00 --
23 12HM 12HM Fredrik Olsson Kostfonden 0 -- 17:00:00 --
24 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 24HK 24HK Elin Engström Umara SC 1993 155 166,50 km166,50 k 23:58:35 8:38 min/km8:38 /k
2 24HK 24HK Yann Hellman Ängebo IK 1985 154 165,75 km165,75 k 23:55:58 8:40 min/km8:40 /k
3 24HK 24HK Regina Johnson Karlskoga 1968 151 162,47 km162,47 k 23:54:17 8:50 min/km8:50 /k
4 24HK 24HK Sofia Kay LK TV88 1976 142 152,44 km152,44 k 23:59:35 9:27 min/km9:27 /k
5 24HK 24HK Amanda Nylén Degerfors OK 1999 135 145,11 km145,11 k 23:58:27 9:55 min/km9:55 /k
6 24HK 24HK Maria Broström ok Denseln 1971 109 116,98 km116,98 k 22:01:39 11:18 min/km11:18 /k
7 24HK 24HK Rebecka Nylén Degerfors OK 1999 94 100,90 km100,90 k 23:14:33 13:49 min/km13:49 /k
8 24HK 24HK Marita Sers Rytterne IS 1983 90 96,78 km96,78 k 23:57:38 14:51 min/km14:51 /k
9 24HK 24HK Karolina Petersen Umara SC 1979 78 84,71 km84,71 k 23:49:24 16:52 min/km16:52 /k
10 24HK 24HK Madeleine Johansson Gotland Trail Run 1970 60 64,46 km64,46 k 8:50:58 8:14 min/km8:14 /k
11 24HK 24HK Ylva Nygren Lonesome Runners 1966 44 47,30 km47,30 k 5:59:35 7:36 min/km7:36 /k
12 24HK 24HK Regina Johnson Karlskoga 0 -- 0:00 --
13 24HK 24HK Elin Engström Umara SC 0 -- 0:00 --
14 24HK 24HK Marita Sers Rytterne IS 0 -- 0:00 --
15 24HK 24HK Maria Broström ok Denseln 0 -- 0:00 --
16 24HK 24HK Madeleine Johansson Gotland Trail Run 0 -- 0:00 --
17 24HK 24HK Karolina Petersen Umara SC 0 -- 0:00 --
18 24HK 24HK Rebecka Nylén Degerfors OK 0 -- 0:00 --
19 24HK 24HK Amanda Nylén Degerfors OK 0 -- 0:00 --
20 24HK 24HK Ylva Nygren Lonesome Runners 0 -- 0:00 --
21 24HK 24HK Yann Hellman Ängebo IK 0 -- 0:00 --
24 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 24HM 24HM Anders Norén Täby 1972 187 200,68 km200,68 k 23:59:09 7:10 min/km7:10 /k
2 24HM 24HM Jonas Wängberg Västerås LK 1972 177 190,77 km190,77 k 23:54:29 7:31 min/km7:31 /k
3 24HM 24HM Jonas Brännmyr Nature Running 1986 172 184,52 km184,52 k 22:11:54 7:13 min/km7:13 /k
4 24HM 24HM Fredrik Palm Scania Road Runners 1975 169 182,29 km182,29 k 23:46:51 7:50 min/km7:50 /k
5 24HM 24HM Tommy Carlsson LK TV88 1967 164 176,02 km176,02 k 23:59:35 8:11 min/km8:11 /k
6 24HM 24HM David Hjälmarlycka Götlunda IF 1979 162 174,40 km174,40 k 23:56:03 8:14 min/km8:14 /k
7 24HM 24HM Mattias Edlund Karlstad 1984 160 171,67 km171,67 k 23:58:48 8:23 min/km8:23 /k
8 24HM 24HM Torbjörn Sjölander Örebro AIK 1961 154 166,00 km166,00 k 23:55:43 8:39 min/km8:39 /k
9 24HM 24HM Per Johansson Sundsvall 1970 152 163,57 km163,57 k 23:54:24 8:46 min/km8:46 /k
10 24HM 24HM Mats Liljegren Team Skavsåret IF 1976 152 163,43 km163,43 k 23:56:27 8:47 min/km8:47 /k
11 24HM 24HM Gustaf Sjösvärd Umara SC 1990 152 163,08 km163,08 k 19:26:11 7:09 min/km7:09 /k
12 24HM 24HM Niklas Karlsson Worldofswimrun.com 1975 141 151,29 km151,29 k 23:58:07 9:30 min/km9:30 /k
13 24HM 24HM Jan-Erik Ramström Stockholm Långdistans klubb 1960 137 147,04 km147,04 k 23:59:01 9:47 min/km9:47 /k
14 24HM 24HM Rafael Saers Hemlingby LK 1987 123 132,54 km132,54 k 23:55:35 10:50 min/km10:50 /k
15 24HM 24HM Stefan Bergsten Medicalrunning 1970 123 132,01 km132,01 k 23:58:30 10:54 min/km10:54 /k
16 24HM 24HM Mikael Sandberg LK Nyköping Runners 1962 122 131,15 km131,15 k 23:56:23 10:57 min/km10:57 /k
17 24HM 24HM Peder Svensson Hallsbergs brottarklubb 1970 118 126,84 km126,84 k 23:57:23 11:20 min/km11:20 /k
18 24HM 24HM Tom Johnson Karlskoga 1965 115 123,42 km123,42 k 23:56:09 11:38 min/km11:38 /k
19 24HM 24HM Jan Lundström Ängebo IK 1984 105 113,22 km113,22 k 23:56:16 12:41 min/km12:41 /k
20 24HM 24HM Daniel Westergren Växjö Löparklubb/Ultramarathon.se 1975 103 111,11 km111,11 k 23:37:56 12:46 min/km12:46 /k
21 24HM 24HM Kristofer Olsson Örebro AIK 1983 101 108,41 km108,41 k 15:17:17 8:28 min/km8:28 /k
22 24HM 24HM Anders Götmark Umara SC 1979 90 96,62 km96,62 k 12:55:18 8:01 min/km8:01 /k
23 24HM 24HM Marc Karlsson Nature Running 1975 71 76,25 km76,25 k 8:49:38 6:57 min/km6:57 /k
24 24HM 24HM Tomas Fridh Stocksäters IF 1973 0 -- 0:00 --
25 24HM 24HM Mats Liljegren Team Skavsåret IF 0 -- 0:00 --
26 24HM 24HM Kristofer Olsson Örebro AIK 0 -- 0:00 --
27 24HM 24HM Anders Götmark Umara SC 0 -- 0:00 --
28 24HM 24HM David Hjälmarlycka Götlunda IF 0 -- 0:00 --
29 24HM 24HM Mikael Sandberg LK Nyköping Runners 0 -- 0:00 --
30 24HM 24HM Mattias Edlund Karlstad 0 -- 0:00 --
31 24HM 24HM Marc Karlsson Nature Running 0 -- 0:00 --
32 24HM 24HM Peder Svensson Hallsbergs brottarklubb 0 -- 0:00 --
33 24HM 24HM Daniel Westergren Växjö Löparklubb/Ultramarathon.se 0 -- 0:00 --
34 24HM 24HM Jan Lundström Ängebo IK 0 -- 0:00 --
35 24HM 24HM Fredrik Palm Scania Road Runners 0 -- 0:00 --
36 24HM 24HM Niklas Karlsson Worldofswimrun.com 0 -- 0:00 --
37 24HM 24HM Tom Johnson Karlskoga 0 -- 0:00 --
38 24HM 24HM Torbjörn Sjölander Örebro AIK 0 -- 0:00 --
39 24HM 24HM Tomas Fridh Stocksäters IF 0 -- 0:00 --
40 24HM 24HM Rafael Saers Hemlingby LK 0 -- 0:00 --
41 24HM 24HM Jonas Wängberg Västerås LK 0 -- 0:00 --
42 24HM 24HM Stefan Bergsten Medicalrunning 0 -- 0:00 --
43 24HM 24HM Gustaf Sjösvärd Umara SC 0 -- 0:00 --
44 24HM 24HM Jan-Erik Ramström Stockholm Långdistans klubb 0 -- 0:00 --
45 24HM 24HM Mikael Maschmann Södertäljepolisens IF 0 -- 0:00 --
46 24HM 24HM Per Johansson Sundsvall 0 -- 0:00 --
47 24HM 24HM Tommy Carlsson LK TV88 0 -- 0:00 --
48 24HM 24HM Jonas Brännmyr Nature Running 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HK 6HK Therese Bratting Karlskoga Friidrottsklubb 1974 53 57,54 km57,54 k 5:57:46 6:13 min/km6:13 /k
2 6HK 6HK Danijela Wolfstam Tibro 1974 39 42,20 km42,20 k 4:33:36 6:29 min/km6:29 /k
3 6HK 6HK Maria Åström Nature Running 1986 28 30,46 km30,46 k 5:11:55 10:14 min/km10:14 /k
4 6HK 6HK Maria Åström Nature Running 0 -- 0:00 --
5 6HK 6HK Therese Bratting Karlskoga Friidrottsklubb 0 -- 0:00 --
6 6HK 6HK Danijela Wolfstam Tibro 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HM 6HM Magnus Kristiansson LK TV88 1972 54 58,61 km58,61 k 5:57:52 6:06 min/km6:06 /k
2 6HM 6HM Tomas Hörnqvist LK TV88 1969 48 52,08 km52,08 k 5:58:42 6:53 min/km6:53 /k
3 6HM 6HM Joacim Nilsson IFK Nora 1973 48 51,88 km51,88 k 5:59:54 6:56 min/km6:56 /k
4 6HM 6HM Janne Cygnel Tureberg FK 1958 46 50,58 km50,58 k 5:53:07 6:59 min/km6:59 /k
5 6HM 6HM Zlatan Basic Tibro 1971 44 47,56 km47,56 k 4:25:13 5:35 min/km5:35 /k
6 6HM 6HM Lasse Jutemar Borås LK 1956 42 46,12 km46,12 k 5:54:51 7:42 min/km7:42 /k
7 6HM 6HM Bengt Lindgren Vallentuna FK 1947 40 43,27 km43,27 k 5:12:36 7:13 min/km7:13 /k
8 6HM 6HM Jan Paraniak Team Skavsåret IF 1950 40 43,27 km43,27 k 5:25:14 7:31 min/km7:31 /k
9 6HM 6HM Peter Svensson IFK Skövde 1957 39 42,40 km42,40 k 5:55:16 8:23 min/km8:23 /k
10 6HM 6HM Jon Eriksson Nature Running 1980 39 42,26 km42,26 k 5:44:14 8:09 min/km8:09 /k
11 6HM 6HM Zdenko Wolfstam Tibro 1970 39 42,20 km42,20 k 4:18:54 6:08 min/km6:08 /k
12 6HM 6HM Lennart Skoog Stenungsunds OK 1946 39 42,20 km42,20 k 5:19:20 7:34 min/km7:34 /k
13 6HM 6HM Magnus Kristiansson LK TV88 0 -- 0:00 --
14 6HM 6HM Janne Cygnel Tureberg FK 0 -- 0:00 --
15 6HM 6HM Jon Eriksson Nature Running 0 -- 0:00 --
16 6HM 6HM Lasse Jutemar Borås LK 0 -- 0:00 --
17 6HM 6HM Jan Paraniak Team Skavsåret IF 0 -- 0:00 --
18 6HM 6HM Joacim Nilsson IFK Nora 0 -- 0:00 --
19 6HM 6HM Bengt Lindgren Vallentuna FK 0 -- 0:00 --
20 6HM 6HM Lennart Skoog Stenungsunds OK 0 -- 0:00 --
21 6HM 6HM Peter Svensson IFK Skövde 0 -- 0:00 --
22 6HM 6HM Zlatan Basic Tibro 0 -- 0:00 --
23 6HM 6HM Zdenko Wolfstam Tibro 0 -- 0:00 --
24 6HM 6HM Tomas Hörnqvist LK TV88 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden